Stručně

Katolický filosof Peter Kreeft položil kdysi skupině vysokoškoláků otázku, co by odpověděli, kdyby dnes zemřeli, ocitli se před Bohem a ten se jich zeptal: "Proč bych tě měl pustit do nebe?" 
Všechny odpovědi si zaznamenal. Měly jedno společné: všechny byly chybné. Ve všech se mluvilo o tom, co děláme my pro Boha, ale vůbec ne o tom, co udělal Bůh pro nás skrze svého Syna Ježíše Krista. (...) Je to jedna z podob neopelagianismu, jehož výchozím bodem je chybějící přesvědčení, že sami sebe spasit nemůžeme. Místo toho, abychom vírou přijali svého Spasitele a tuto víru žili v lásce skrze dobré skutky, které bezvýhradně pramení ve svobodném daru Boží milosti, snažíme se být jaksi... "hodní".
James Mallon - PROMĚNA FARNOSTI
Spousta lidí je v hloubi duše přesvědčená, že pokud se z nás nestane nějaký mravní zatracenec, jako třeba Hitler, spasení si všichni skutečně zasloužíme, protože většinou jsme prostě docela hodní lidé. Spása je cosi, co se nám dluží ne proto, co kvůli nám udělal Bůh, ale kvůli tomu, co jsme neudělali (skutečně zlé věci). Pro řadu tradičně smýšlejících katolíků je křesťanský život cosi jako výsledková listina s vlastní ekonomií spásy. Já udělám něco pro Boha (jdu na mši, chovám se dobře, občas se pomodlím), a Bůh mě pak pustí do nebe...
James Mallon - PROMĚNA FARNOSTI
Každý, kdo někdy cestoval letadlem, dobře zná ona videa s bezpečnostními pokyny, která se přehrávají před tím, než se letadlo odlepí od země. Mimo jiné se v nich vždycky zdůrazňuje, že když poklesne tlak vzduchu, dospělí musejí vždycky nasadit kyslíkovou masku nejdříve sobě, a až pak dětem. Pokud by se totiž něco stalo dospělým, děti by se dostaly do velikých problémů. Hodně farností se ale soustředí na děti a dospělé zanedbává. Pojmy "katecheze" a "výuka náboženství" často označují to, co se týká dětí. (...) Pak ale dospělí mohou jen těžko ve své víře dozrát. A když děti zjistí, že tomu co přijaly, jejich rodiče přikládají jen malý význam, přinese jejich víra jen malé plody. Tím nejlepším darem pro děti je, když ke zralé víře přivedete jejich rodiče.
 James Mallon - PROMĚNA FARNOSTI
Říkáme: "Ať se mi nejprve zjeví a pak uvěřím! Jak jinak mohu zjistit, jestli je to skutečnost."
Zdá se, že Pán nemá zájem nám s tímto problémem pomáhat. Říká: "Nejdřív uvěř a pak uvidíš. Jen věř a nic pro tebe nebude nemožné."

Anthony De Mello – SPOJENÍ S BOHEM
V jedné farnosti se modlili za déšť. Byla neděle odpoledne. Kněz řekl: "Přijťe všichni, budeme se modlit za déšť." Kostel byl plný lidí. Když je kněz viděl, řekl: "Běžte všichni domů!!! Nestydíte se? Proč jste přišli?" Lidé se ptali: "Co se mu stalo?" A on na to: "Přišli jste se modlit za déšť a nikdo jste si nevzal deštník!  To znamená, že nevěříte, že si déšť skutečně vyprosíme. Proč jste se přišli modlit?"
Tomislav Ivančič - ZŮSTAŇTE VE MNĚ, A JÁ VE VÁS
Proste o milost setkání s Kristem; proste o příliv Ducha svatého; proste, abyste opět začali po Bohu toužit. V žádném případě se po vás nežádá nic náročného. Seďte prostě v přítomnosti Pána jako žebráci a nepřestávejte natahovat ruku s žebravou miskou, dokud vám ji nenaplní. Nenechte se odbýt, nespokojte se ani se slůvkem „Později“. Pán má tuto láskyplnou neodbytnost rád, hlavně když tím darem, na kterém tak trváme, je on sám.
Anthony De Mello – SPOJENÍ S BOHEM
Svatý František Saleský říká: "Ano, je třeba, aby křesťan uměl snášet utrpení. A úplně nejlíp se snáší utrpení těch druhých..."
Allesandro Pronzanto - PROVOKUJÍCÍ EVANGELIA
Ateisté říkají, že po smrti nic neexistuje. Ale existuje-li? Odkud víme, že nic neexistuje? 
Ateista, to není člověk, který by věděl, že Bůh neexistuje. Nikoli. On VĚŘÍ, že bůh neexistuje. Je to věřící člověk. On musí věřit ještě více, než my.
Tomislav Ivančič  - ŽIVOT ZE SÍLY DUCHA A MODLITBY
„To nejvíc neuvěřitelné na zázracích je, že se stávají.“
Gilbert Keith Chesterton
Ježíš říká: 
"Dávejte a bude vám dáno; dobrá míra, natlačená, natřesená, vrchovatá vám bude dána do klína“ (Lk 6,38).
"Vy však hledejte Boží království a to ostatní vám bude přidáno" (Lk 12,31).
Zkuste to! Evangelium se musí zkusit! Experimentovat! Pokud to nikdy nezkusíte, nemůžete vědět, že evangelium mluví pravdu. Ježíš je smutný, když mu nevěříme.
Tomislav Ivančič - ZŮSTAŇTE VE MNĚ, A JÁ VE VÁS
Když budeš chtít být stále spravedlivý, budeš se často mýlit. Když budeš milosrdný, nezmýlíš se nikdy.
Marián Kuffa – KAZATELNA ŽIVOT
Bohu se musíte přiblížit bez jakýchkoli podmínek, ve stavu, kdy se sami sebe naprosto vzdáváte. (…) Neříkám, že se očekává, že budete mít sílu udělat, co po vás Bůh žádá. Právě naopak: očekává se, že tu sílu mít nebudete, vždyť jste ubozí a slabí tvorové. Síla je něco, co pochází od Boha, nikoli z nás samých. Je na něm, aby nám ji poskytl. Od nás se očekává upřímnost, že sami sebe nepodvádíme. (…) Nepouštějte se do toho s mylnou představou, že je něco, o co vás Bůh jistě nepožádá. Že by to bylo nesmyslné, či hloupé. Bůh nemá žádné zábrany žádat po nás věci nesmyslné či hloupé. Co může být bláznivějšího, než že spása přichází prostřednictvím Kříže? A co může být směšnějšího, než že apoštolové mluví ve vytržení a vystavují se tak obvinění, že jsou opilí? (…) Duch svatý může být na naše světské poměry vyloženě „nerozumný“, a svatí byli podle tohoto měřítka blázni
Anthony De Mello – SPOJENÍ S BOHEM
Základním problémem naší víry je, že se stále obracíme pouze k Božímu slovu, a ne k samému Bohu. Chodíme naslouchat těm, kdo dobře kážou, a myslíme si, že církev je místo, kde se pouze hlásá Boží slovo. Myslíme si, že se zázraky začnou dít, až se je naučíme dělat. Takovým způsobem, spoustou slov, Ježíše zahrabeme. Máme až moc slov, ale málo živého Boha!
Tomislav Ivančič - ZŮSTAŇTE VE MNĚ, A JÁ VE VÁS
Křesťan musí být hluboce přesvědčen, že náboženství není něco, co děláme, dokonce ani něco, co děláme pro Boha. Náboženství je to, co dělá Bůh pro nás, v nás a skrze nás, takže dokonce naše snahy, touhy a „spolupráce s milostí Boží“, je Boží dar.
Anthony De Mello – SPOJENÍ S BOHEM
Bůh nikoho nepotřebuje, ale těm, kteří potřebují jeho, nabízí své společenství.
Z traktátu „Proti bludným naukám“ od svatého biskupa Ireneje
„Kdyby nebyl Bůh, nebyli by ateisté.“
Gilbert Keith Chesterton
Je nutné, aby se církev přestala uzavírat do sebe a aby se apoštolové nebáli vyjít do světa a ušpinit si tam ruce. (…) Vyčkávání je v rozporu s duchem evangelia. Dovedete si představit, že by apoštolové vyvěsili na dveře večeřadla plakát s nápisem: „Zde se hovoří o Ježíši Kristu. Ti, kdo si přejí vzdělat se v křesťanském náboženství, nechť se dostaví v době od – do“? Ne, apoštolové vyrazili do ulic, kázali na náměstích, šli mezi lidi.
Allesandro Pronzanto - PROVOKUJÍCÍ EVANGELIA
…Nakonec zbudou jen dva druhy lidí. Ti, kteří řeknou Bohu „Buď vůle tvá“, a ti, kterým řekne Bůh „Buď vůle tvá“.
C. S. Lewis – VELKÝ ROZVOD NEBE A PEKLA
(…) Neví, že zlo si samo v sobě nese svůj trest. Nechápe, že pouhé věci lidskému srdci nepostačují, že potřebuje něco víc. Není si tak docela jistý, zda činit dobro přináší člověku opravdu větší radost, než nedělat zlo. Kdyby žádný ráj neexistoval, kdyby tady nebyla ta nepěkná vyhlídka, že se budeme smažit v pekle… Komplexem méněcennosti vůči hříchu trpí i mnoho křesťanů. Nejsou si jistí, zda by jim opravdu stálo za to konat dobro i tehdy, kdyby na ně žádný ráj nečekal.
Allesandro Pronzanto - PROVOKUJÍCÍ EVANGELIA
První vyznání Boží lásky ke stvoření zní: "miluji tě natolik, že ti dávám naprostou svobodu, zda i ty mne budeš milovat".
Joël Guibert - PŘIJĎ TVÉ MILOSRDENSTVÍ
Všechno najednou zkrásní, když se změníte. (…) Věci ani lidi nevidíme takové, jací jsou, ale takové, jací jsme my. Vzpomínáte si na tu větu z Písma o tom, jak se všechno změní v dobré těm, kdo milují Boha? Když se konečně probudíte, nesnažíte se, aby se děly dobré věci, ony se prostě dějí. Najednou chápete, že všechno, co se vám děje, je dobré.
Anthony De Mello - BDĚLOST
Toužíme po světle, přejeme si, aby všechno bylo jasné, přesné dokonalé a logické. (...) Proč pořád tak úporně, nutkavě a nedospěle hledáme světlo? Proč se nesmíříme - byť je to pro nás hodně bolestné - s tím, že naše cesta povede tmou? (...) Světlo beze stínu nám bude po celou věčnost zářit v ráji. (A nebojme se, že bychom se tam nedostali, pár mystiků se už prořeklo, že je tam místo i pro křesťany). Smiřme se s tím, že naše cesta bude obtížná, nepohodlná a plná překvapení. Nebojme se putovat tmou, riskujme, naplno si své křesťanské dobrodružství vychutnejme. Že si párkrát natlučeme nos? Co na tom? Mučedníci dorazili do nebe v mnohem horším stavu!
Allesandro Pronzanto - PROVOKUJÍCÍ EVANGELIA
Občas jezdím s jednou farností na poutě, jejich organizátoři s oblibou navštěvují kláštery po celé střední Evropě, obrovské stavby vzpomínající na zašlou slávu, dnes zpravidla muzea, která opatruje pár mnichů. Člověk má vždy intenzivní dojem, jako by křesťanství „už bylo“ a my jen klimatizovanými autobusy jezdíme po jeho stopách. Jako by se už všechny ty veliké věci staly a my přišli pozdě. To je ale přece úplná blbost. „Ježíš je stejný včera, dnes i zítra“, jen my jsme snad trochu slepí, protože jsme snad trochu moc bohatí…
Ladislav Heryán – EXOTEM NA TÉTO ZEMI


Vyhledávání